Dogodilo se na današnji dan – 8. april

0
1723
8. april
8. april

8. april

8. april

Danas je Svetski dan Roma, proglašen odlukom UN. U Londonu je tog dana 1971. počeo Prvi svetski kongres Roma, koji je verifikovao autentično ime pripadnika tog naroda – Rom, što na jeziku Roma znači čovek.

Danas je praznik Cveti ili Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim. Dan po vaskrsenju Lazara, u nedelju, Gospod Isus Hristos pošao je sa učenicima u Jerusalim jer se približavao jevrejski praznik Pasha. Mnogo naroda je pohitalo da svečano proslavi ovaj praznik, a kako puče glas da dolazi Hristos, mnogi požuriše iz Jerusalima u susret Hristu. Narod ga oduševljeno dočeka, ali se na licu Hristovom videla tuga jer je znao da će se sva pesma uskoro zameniti urlicima „Raspni Ga, raspni“. Praćen narodom, Gospod se uputio ka hramu. Iz njega je isterao sve trgovce, ali je u hramu bilo i mnogo bolesnih, slepih i hromih. Sve te tužne i nemoćne ljude Spasitelj je izlečio. Sveta crkva je odredila da se ovaj događaj proslavlja u nedelju pred Vaskrsenje Hristovo.

1614. – Rođen je El Greko, španski slikar i vajar. U njegovom originalnom i duboko ličnom slikarstvu uočljivi su tragovi vizantijske tradicije i italijanske renesanse. Nepriznavanjem trodimenzionalnog prostora, izduženim proporcijama figura i dramatičnošću kolorita odvajao se od svih slikara svog vremena. Najviše je obrađivao religiozne teme, retko portrete. Glavna dela: „Pogreb grofa Orgaza“, „Duhovi“, „Blagovesti“, „Molitva na Maslinovoj gori“…

1849. – Rođen je srpski slikar Miloš Tenković, začetnik i jedan od najdarovitijih predstavnika realizma u srpskom slikarstvu. Slikarstvo je učio u Beču i Minhenu, a, po povratku u Beograd, sve do smrti 1890. bio je gimnazijski profesor. Radio je portrete, mrtvu prirodu i pejzaže. Dela: „Prodavačica cveća“, „Majolika“, „Autoportret“, „Pejzaž s kravama“, studije, akvareli, crteži.

1861. – U Sremskim Karlovcima je pod predsedništvom patrijarha Josifa Rajačića održan Blagoveštenski sabor, poslednji politički skup Srba u Ugarskoj. Na osnovu privilegija, dobijenih od Beča, koje su smatrane međunarodnim ugovorima, zatražena je posebna teritorija za Srbe pod nazivom Vojvodina Srpska, s vojvodom na čelu i sopstvenom administracijom, ali Ugarski sabor potom nije želeo ni da razmotri te zahteve. Održavanje Sabora odobrio je austrijski car Franc Jozef, ali je dvor u Beču Sabor iskoristio jedino da zaplaši mađarske feudalce i umanji njihove aspiracije. Sabor je ipak značajan za istoriju Srba u Vojvodini i srpstva u celini, jer je izrazio ideju jedinstva srpskog naroda.

1996.Savezna Republika Jugoslavija i Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija potpisale su sporazum o normalizaciji odnosa.

1973. – Umro je Pablo Pikaso, slikar, vajar, dekorater i keramičar. Počeo je kao postimpresionist, zatim postao rodonačelnik kubizma, prošao klasičnu fazu, pa se ponovo vratio kubizmu i približio apstraktnoj umetnosti. Neobično ingeniozan, raznovrstan i plodan umetnik koji je imao veliki uticaj na svetsku likovnu umetnost.

1946. – Poslednji put se sastalo Društvo naroda, osnovano 1919. na Konferenciji mira u Versaju sa zadatkom da očuva svetski mir.

1986. – Glumac Klint Istvud izabran za gradonačelnika u gradiću Karmel u Kaliforniji.